AMB üyesi Villeroy faiz artışlarının bitmesinden yana

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, ‘faiz artırımlarının bitmesini umduğunu’ söyledi.

Villeroy bir Alman gazetesine verdiği demeçte 10 aydır yapılan faiz artışlarının ardından enflasyon rakamlarının daha ‘iyi’ hale geldiğini belirtti ve “AMB’nin ek faiz artırımı yapması için bir gerekçesi olduğunu düşünmüyorum. Faizde zirve seviye konusunda çok fazla tartışma var. Bunun yerine gerektiği sürece bu seviyede kalmayı konuşmalıyız” dedi.

Euro Bölgesi ekonomisinin ivme kaybı son dönemde büyük endişe kaynağı ve birçok AMB yetkilisi faizlere zirve seviyeye ulaştıklarını belirten açıklamalar yapıyor.

Resesyon olup olmayacağı sorusuna Villeroy “endişe edildiği gibi sert iniş senaryosuyla karşı karşıya değiliz. Para politikamızın Euro Bölgesinde yumuşak inişi başarabileceğine inanıyorum. Enflasyonu düşüreceğiz. Bunu da muhtemelen resesyona neden olmadan yapacağız” yanıtını verdi.

Bugün erken saatlerde konuşan Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir de benzer söylemlerde bulunmuş ve faiz artışlarının bitmesinden yana olduğunu belirtmişti. Kazimir “Son toplantımızdaki faiz artış kararının son olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x