Bakan Nebati: Türkiye Ekonomi Modeli ile ihracat rekorları kırmaya devam ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türkiye Ekonomi Modeli ile ihracat rekorları kırmaya devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş‘un açıkladığı verilere göre mart ayında ihracat yıllık bazda yüzde 4,4 artarak 23,6 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 4,2 artarak 32,2 milyar dolara çıktı.

Mart’ta dış ticaret açığı ise bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 3,7 yükselerek 8,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde dış ticaret açığı ise 34,9 milyar dolara yükselerek rekor kırdı.

Bakan, ithalat verilerine değinmedi

Dış ticaret verilerini değerlendiren Bakan Nebati, “En zorlu koşullarda dahi yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yaklaşımımızla ekonomimizi büyütmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Nebati, yıllıklandırılmış ihracat 255,7 milyar dolarla yeni bir rekora imza attı bilgisini verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı, Twitter paylaşımında şunları belirtti:

“Türkiye Ekonomi Modeli ile ihracat rekorları kırmaya devam ediyoruz.
 
Yaşanan deprem felaketinin etkisiyle Şubat’ta daralan ihracat, Mart ayında yıllık yüzde 4,4 artış kaydederek tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını yakaladı.
 
Böylece yıllıklandırılmış ihracat 255,7 milyar dolarla yeni bir rekora imza attı.
 
Yine Mart ayında otomobil satışları yıllık yüzde 57,9 ve hafif ticari araç satışları yıllık yüzde 75,3 artış kaydederken, satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bir önceki aya göre 0,8 puan artışla eşik değerinin üzerinde, 50,9 seviyesinde seyretti.
 
En zorlu koşullarda dahi yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yaklaşımımızla ekonomimizi büyütmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz.”
 

TIKLAYIN: Mart ayında dış ticaret açığı 8,6 milyar dolar
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir