Faiz Kararı Yağıyor: Fed, SNB ve TCMB Sonrası İngiltere Merkez Bankası da Karar Açıkladı

Dün akşam açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed), bugün açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) ardından, bir başka majör merkez bankası olan İngiltere Merkez Bankası (BoE) da faizleri piyasa beklentilerine paralel olarak artırdı.

Fed ve SNB’nin ardından BoE de faizi piyasaların beklentilerine paralel artırdı.

BoE Para Politikası Komitesi, 25 baz puan artırarak yüzde 4,25’e çıkardı.

Faiz artırım kararı 2’ye karşı 7 oyla verildi. Üyelerden Tenreyro ve Dhingra, bir önceki toplantıda olduğu gibi faizin sabit bırakılması yönünde oy verdiler.

PPK toplantısı sonrası yapılan açıklamada, daha fazla ısrarcı baskının kanıtının görülmesi durumunda, para politikasında daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olacağı belirtildi.

BoE uzmanları ikinci çeyrekte GSYH’nin hafif şekilde artacağını tahmin ediyorlar.

Açıklamada, ‘Tüketici fiyatları ikinci çeyrekte, enerji fiyat sınırını uzatılması ve düşük toptan satış fiyatlarının etkisiyle büyük olasılıkla Şubat’ta tahmin edilenden daha düşük olacak. Tüketici fiyatlarının Şubat’taki yukarı yönlü sürprize rağmen 2023’ün geri kalanında keskin şekilde düşmeye devam etmesi büyük olasılık olmayı sürdürüyor’ değerlendirmesinde bulunuldu.

BoE, kredi şartlarını yakından izlemeye devam edecek.

Bugünün önemli görülen bir diğer kararı İsviçre Merkez Bankası SNB’nin beklentiler doğrultusunda 50 baz puan faiz artırımı olmuştu.

SNB, ekonomistleri yanıltmadı ve bir önceki toplantısında olduğu gibi 50 baz puan faiz artışına gitti. Yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı yüzde 1,00’den yüzde 1,50’ye çıkarıldı. Piyasaların beklentisi de faizde 50 baz puan artış olacağı yönündeydi.

SNB, daha fazla faiz artışı olasılığını reddetmedi ve döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduğu söylemini yineledi.

SNB, enflasyon beklentisini bu yıl için yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya, 2024 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 2,0’ye çıkardı. 2025 yılı için beklenti ise yüzde 2,0 olarak belirlendi.

İsviçre’de tüketici enflasyonu en son yüzde 3,4 olarak açıklandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*