İşte Erdoğan’ın keşfettiği isimler!

 Haber7 – ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinin ardından iktidara geldiklerinde Kabine’ye yeni isimlerin dahil olacağını açıkladı.

AK Parti’nin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üç dönem kuralı ve diğer nedenlerle milletvekili aday listelerinde yeni isimler yer alacak. Bakanlarımız da kabinede verdikleri hizmetleri, 14 Mayıs’tan sonra Meclis’te sürdürecek. İnşallah seçimleri kazandıktan sonra kabinede yeni isimlere görev vereceğiz.” ifadesinde bulundu.

SİYASETTE YER ALMAYAN İSİMLERİ GÖREVE GETİRDİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘nin parlamento dışından oluşturulan ilk kabinesinde, fazla ön planda olmayan ancak alanında uzman isimler getirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklaması, yeni dönemde de sürpriz isimlerin görev alacağı yönünde heyecan oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yıl boyunca Kabine’de nadiren değişikliğe gitti.

Erdoğan, Fuat Oktay, Murat Kurum, Mustafa Varank gibi isimleri siyaset dışında keşfederek önemli başarılara imza atmasını sağladı. 

İşte o isimler

 • Fuat Oktay: 2012-2016 yılları arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüten Fuat Oktay, 2016-2018 yıllarında ise Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle beraber, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na getirildi. Oktay, 2018 yılından beri tek cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yaptı.
   
 • Mustafa Varank: Yurt dışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirerek Türkiye’ye dönen Varank, 2011 yılına kadar Başbakanlık’ta çalışmaya başladı. 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirilen Varank, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı oldu. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Büyükelçi unvanı verilen Varank, 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirildi.
   
 • Fatih Dönmez: 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’nin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevi verilen Fatih Dönmez, 2008’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul üyeliğine atandı. EPDK’nin üyesi olduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nde (ERRA) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından yönetim kurulu üyesi seçilen Dönmez, 24 Aralık 2015’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.
   
 • Murat Kurum: 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevlerini yapan Murat Kurum, 2009 -2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Murat Kurum, 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atandı.
   
 • Mahmut Özer: 2010 yılında profesör unvanı alan Mahmut Özer, 2010-2017 yılları arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde rektörlük görevinde bulundu. 2017 yılında ÖSYM Başkanlığı’na atanan Özer, 1 yıl görev yaptıktan sonra Ağustos 2018’de Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Özer, Ağustos 2021 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı görevine atandı.
   
 • Adil Karaismailoğlu: 2018’de İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Haziran 2019’da ise görevinden istifa eden Adil Karaismailoğlu, Eylül 2019’da Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olarak atandı. Mart 2020’de ise Karaismailoğlu, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine getirildi.
   
 • Hulusi Akar: 2015-2018 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunduğu sırada 15 Temmuz darbe girişimine direnen, görevi boyunca yurtiçi ve yurtdışı birçok operasyon yürüten Hulusi Akar, 2018 yılında Millî Savunma Bakanı olarak atanan atandı.
   
 • Fahrettin Koca: Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi başkan yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi başkanı olan Fahrettin Koca, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne Sağlık Bakanı olarak atandı.
KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir