Murat Yetkin: Üst düzey bir İYİ Parti yetkilisi “MHP, CHP ile ittifak kapılarının kapandığını açıklamamızı bekliyorsa çok bekler” dedi

Gazeteci Murat Yetkin, İyi Parti’ye iş birliği çağrısında bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, kulislerde konuşulan “Meral Akşener’in CHP ile ittifak kapılarını kapadığını açıklaması” beklentisi hakkında üst düzey bir İyi Partili ismin “çok beklerler” dediğini aktardı.

Yetkin, “MHP’nin çağrısını nasıl değerlendirdiklerini sorduğu İYİP kaynaklarından edindiği izlenimleri” şöyle aktardı:

“1- İYİ Parti Genel Merkezi, yani Akşener ve 24 Haziran kurultayında oluşan yeni ekibi, Bahçeli’den gelen bu çağrının arkasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi aramıyor. Aksine, böylece (bir yetkilinin ifadesiyle ‘Böyle ön alıcı hamleleri çok seven’) Bahçeli’nin Erdoğan’ı yerel seçimlere doğru İYİ Partiyle irtibat kurma ihtimalini baltalamayı amaçladığı görüşü var.

2- Bahçeli böylece milliyetçi ve özel olarak ülkücü kesime ‘Daha önce yuvaya dön çağrısı yapmıştım, bakın, şimdi de komşuluk çağrısı yapıyorum, ama reddediyorlar’ mesajını vermek istiyor. İYİ Parti gelinen noktada, özellikle de farklı dinamiklerin söz konusu olduğu yerel seçimlerde bu çıkışın oy vermeye etkisinin pek olmayacağı görüşünde.

3- İYİ Parti kurmayları Bahçeli’nin bu çağrıyı yapmaktaki en önemli amacının ise kamuoyu dikkatini Akşener’in 26 Ağustos’ta çıkışından dağıtmak olduğu görüşünde. Bir İYİ Parti yetkilisi, ‘Zaten Semih Yalçın açıklamasında her şeyi deşifre etmiş’ dedi; ‘Baştan sona 26 Ağustos sıkıntısını açığa vuruyor.’

4- İYİ Parti kaynakları MHP ve bu noktada AK Partide de kendilerinden CHP ile ittifak kapılarını kapatma açıklaması beklentisi bulunduğunun farkında. ‘Çok beklerler’ sözü bunu anlatıyor.”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gelecek yıl yapılacak yerel seçimler için İYİ Parti’ye ittifak çağrısında bulunmuştu. MHP lideri, bu çağrıyı partisinin Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir aracılığıyla iletmiş, mesajında “Yuvaya çağırdık, dönmediniz. Ülke hayrına, yerel iktidarda komşu olalım.” ifadelerini kullanmıştı. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Sayın Genel Başkanımız 1 Ağustos 2019 tarihinde Twitter üzerinden bir mesaj yayınlamış ve geçmişte MHP’de yer alıp sonradan İYİ Parti bünyesine geçen isimlere özel bir çağrıda bulunmuştu. Yine Sayın Genel Başkanımız İYİ Parti’ye yeni bir çağrısını iletiyor ve saygıdeğer kamuoyuyla paylaşıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN | Bahçeli’den İyi Parti’ye yerel seçimlerde ittifak çağrısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x