SEC’ten ‘Son Dakika’ Kripto Para Uyarısı!

Geçtiğimiz gün Coinbase tarafından yapılan bir açıklamaya göre dev kripto para borsası, bir Wells bildirimi aldığını duyurmuştu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından duyurunun ardından gelen uyarı ise dikkat çekti! SEC, yatırımcıları kripto paralar hakkında dikkatli olmaya çağırıyor! İşte detaylar…

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu uyarılarda bulundu

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Coinbase’in Wells Bildirimi almasının ardından gelen bu kritik uyarı, birçok yatırımcının dikkatini çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları kripto varlık menkul kıymetlerine yatırım yaparken dikkatli olmaya çağırdı. Ajansın Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi, kripto işlemleri sunan platformların Federal Menkul Kıymetler Tüzüğü’ne uymayabileceği konusunda uyardı.

Uzun bir süredir kripto para endüstrisine yönelik yaptırımlarıyla dikkat çeken Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, eylemlerine devam ediyor. 23 Mart Perşembe günü SEC tarafından yayınlanan bir bültende aktarılan sözler ise yasanın gerekliliklerine dikkat çekiyor. Açıklamalar ise şu şekilde:

Yasa, menkul kıymet komisyoncuları, yatırım danışmanları ve borsalar gibi tarafların SEC’e, bir devlet düzenleyicisine ve / veya bir özdenetim kuruluşuna kaydolmasını gerektiriyor. Ayrıca, kripto varlıklarını ödünç verme veya stake etme ile ilgili kuruluşlar ve platformlar, Federal Menkul Kıymetler yasalarına tabi olabilir.

Ajans, yatırımcıları ‘kripto varlıklara’ yatırım yapmayı düşünürlerse dikkatli olmaya çağırdı. Bu yatırımların “son derece değişken ve spekülatif” olabileceğini belirterek, yatırımcılar için önemli korumalardan yoksun olabileceklerini söyledi. Bildiğiniz üzere son günlerde Tron CEO’su Justin Sun da bu yaptırımlardan etkilenen isimler arasında bulunuyor.

Coinbase hisseleri düşüşe geçti!

Daha önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, birçok kripto para borsasının ABD’de kayıt dışı menkul kıymetler borsası olarak faaliyet gösterdiğini göstermeye çalışmıştı. Daha önce de aktardığımız üzere SEC Başkanı Gary Gensler, birçok defa bu konuda vurgu yaparak görüşünü sık sık dile getirmişti.

SEC tarafından yayınlanan uyarı, Coinbase’in SEC’ten potansiyel olarak kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin borsa listesine bağlı olası bir yakın yaptırım eylemini belirten bir Wells Bildirimi aldığını açıklamasından bir gün sonra geldi. Bununla beraber Coinbase’in Nasdaq’ta listelenen hisseleri bu haberden sert bir şekilde etkilendi ve Perşembe günü erken işlemlerde yüzde 20 seviyelerinde düşüş yaşadı. Anlık olarak kayıpların yarısını geri almayı başaran kripto para borsası’nın hissesi, anlık olarak yüzde 10 düşüşle 67.07 dolardan işlem görüyor.

SEC’ten kritik kripto para mesajı: “İşletmeler müşterilerine tüm hikayeyi anlatmıyor!”

Bir diğer yandan bununla birlikte bu, kripto yatırımcıların düzenleyici netlik eksikliği konusundaki sorusunu akla getiriyor. Ajans, yatırımcıları Rezerv Kanıtı konsepti konusunda da uyarıyor. SEC açıklamalarında “hikayenin yalnızca bir kısmını sağlayabileceğini ekleyerek”, rezerv kanıtının “müşterilere işletmenin yükümlülükleri hakkındaki tüm hikayeyi anlatmadığını” söyledi.

SEC uyarısında dolandırıcıların kripto para piyasasının popülaritesinden yararlanmadaki rolünden bahsederken, ünlülerin kripto ürün ve hizmetleri için onaylarının rolünden de bahsediliyor ve yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatı ise devam eden bankacılık krizinin daha büyük etkisine ilişkin artan endişeler arasında son birkaç hafta içerisinde yükselişe geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir