Yeni Şafak yazarı Aktay: HDP de çözüm sürecinden itibaren şiddetle arasına bir mesafe koymayı başarmış olsaydı bugün HÜDA Par ile karşılaştırılabilirdi

Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, “HDP de çözüm sürecinden itibaren şiddetle arasına bir mesafe koymayı başarmış olsaydı bugün HÜDA Par ile karşılaştırılabilirdi” görüşünü savundu.

Aktay yazısında, “Aslında bu haliyle HDP’ye de yapması gerekeni hatırlatmış oluyor HÜDA Par. HDP de çözüm sürecinden itibaren şiddetle arasına bir mesafe koymayı başarmış olsaydı bugün HÜDA Par ile karşılaştırılabilirdi. Verdiği rahatsızlığın büyük ölçüde bundan kaynaklandığına emin olabilirsiniz.Tabii bir rahatsızlık da HÜDA Par’ın büyük ölçüde Kürt seçmenler arasında bir taban buluyor olması. Kürt meselesini kendine bir geçim kaynağı olarak benimsemiş olan HDP’nin, mücadelesini hiç ticarileştirmeden en organik şekliyle temsil eden bir aktörün varlığından mutlu olmasını kimse bekleyemez. HÜDA Par HDP’nin veya PKK’nın Kürt siyaseti üzerinde kurmaya çalıştığı tekeli kırıyor. Üstelik kendini Kürt siyasetine hapsetmeden, İslam’a referans vererek yapıyor bunu. Bu haliyle Kürtlerin diline, kültürüne ve geleneklerine daha yakın durarak yapıyor bunu.” ifadesini kullandı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*