DEM Parti Bursa’da yeni yönetim belirlendi

Pelin Akdemir

BURSA – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Bursa İl Örgütü, bugün 4. Olağan İl Kongresi’ni gerçekleştirdi. 24 Aralık’ta yapılması planlanan kongre sosyal medyadan hedef gösterilmesi üzerine ertelenmişti.

Yıldırım ilçe binasında gerçekleştirilen ve 108 delegenin oy kullandığı kongrede, yeni Bursa Eş Başkanları Mehmet Deniz Büyük ve Abide Ok oldu.

SARUHAN OLUÇ RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE KATILAMADI

Kongreye katılması beklenen Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı için katılamadı.

Kongrede demokratik siyasetten vazgeçilmeyeceği belirtildi. İl seçim komisyonu parti sözcüsünün yaptığı konuşmada, yerel seçim çalışmalarının başladığı, ‘kent uzlaşısı’ çağrısı yapıldığı söylendi. Bursa’nın sivil toplum kuruluşlarının ‘kent uzlaşısı’ adı altında belirleyeceği adayın seçimlerde destekleneceği belirtildi.

‘KÜRT SORUNUNU MAHKEME SALONLARINDA ÇÖZEMEZSİNİZ’

Konuşmaların ardından yönetim kurulu üyelerinin isimleri okundu. Yeni eş başkanlar Abide Ok ve Mehmet Deniz Büyük birer konuşma yaptı. Abide Ok, kadınları siyasete davet ederek, “Yeniden başlıyoruz ve yeniden örgütleniyoruz” dedi. Mehmet Deniz Büyük, Türkiye’de bir Anayasa olmasına rağmen anayasal bir ülke olmadığını, Kobanê ve HDP’nin kapatılma davalarında ülkede hukukun olmadığını söyledi. Büyük, “Kürt sorununu mahkeme salonlarında çözemezsiniz. Kürt sorunu demokrasiyle çözülecek bir sorundur. Bu çağrıyı buradan tekrarlıyoruz” dedi. Büyük, yerel seçimlere yönelik, “Biz adayımızı belirleyip kenti oluşturan diğer sosyal gruplara, sivil toplum örgütlerine adayımızı dayatmıyoruz. Biz diyoruz ki ‘Gelin hep beraber adayımızı belirleyelim.’ Hafta içerisinde görüşmelerimizi yapacağız. Biz başkaları belediye başkanı koltuğuna otursun diye kurulmuş bir parti değiliz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x