Ericsson ve AT&T’den, Geleceğin Şebekelerine Öncülük Edecek iş Birliği 

Ericsson ve AT&T’den, Geleceğin Şebekelerine Öncülük Edecek iş Birliği 

 

AT&T ve Ericsson, 14 milyar dolarlık stratejik anlaşma ile geleceğin programlanabilir ve akıllı şebekelerine yönelik bir dönüşümü başlatıyor. Bu iş birliği, şebeke dönüşümü ve dijitalleşme alanlarında gerçekleşecek ve 5 yıl boyunca devam edecek. Anlaşma, finansal olarak Ericsson tarihindeki en büyük anlaşma olma özelliği taşıyor.

Ericsson, AT&T’nin ABD genelindeki Açık Protokol Radyo Erişim Ağı (O-RAN- (Open RAN)) çalışmalarını desteklemek için, çok sayıda farklı Ericsson 5G O-RAN ürün ve çözümünden yararlanacak.

Ericsson, AT&T için bir 5G şebeke platformu oluşturacak. Bu platform, O-RAN standart arayüzlerini temel alarak geliştirilmiş bulut tabanlı teknolojileri kullanacak. Aynı zamanda endüstriyel düzeyde ölçeklenebilirlik, maliyet verimliliği, sürdürülebilirlik ve yüksek performans sağlayacak. AT&T ve Ericsson, ilerleyen süreçte bu platformu bulut tabanlı açık bir şebekeye dönüştürmeyi de planlıyor.

Ericsson, anlaşmayla ilgili altyapının üretimi için kısa bir süre önce Lewisville, Teksas’taki genişletilen 5G Akıllı Fabrikasından faydalanacak. Fabrika “Build America, Buy America” yasalarına uygun olduğundan, burada üretilen ürünler ABD Malı etiketi taşımaya da hak kazanıyor olacak.

Ericsson, Ar-Ge yatırımlarına dayanan stratejisi doğrultusunda gelecekteki şebekeleri daha esnek, açık, sürdürülebilir ve akıllı hale getirmek için geniş bir yelpazede sürdürülebilirlik odaklı teknolojiler geliştiriyor.

Bu teknolojilerin akıllı ve programlanabilir olması, rApp( Açık kaynak uygulamaları), otomasyon ve şebeke API’ları( Uygulama Programlama Arayüzü)gibi yeniliklere giden yolu açıyor. Dahası 5G’nin potansiyelinden tümüyle yararlanılmasına ve bu sırada yeni gelir kaynakları üretilmesine imkân tanıyor.

Ericsson’un açık mimarisi ise, geliştiricilerin bireysel ve kurumsal kullanım senaryoları geliştirerek uygulamalarını mümkün kılıyor.

Ericsson Başkanı ve CEO’su Börje Ekholm, konuyla ilgili şunları söyledi: “Dijitalleşmenin sonraki aşamasının temelinde, yüksek performanslı ve farklılaştırılmış şebekeler yer alacak. Uzun yıllardır müşterimiz olan AT&T’nin açık, bulut tabanlı ve programlanabilir şebekelere doğru yapacağı bu stratejik geçişte Ericsson’u seçmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Gelecek adına oldukça heyecanlıyım. Bu dönüşümle birlikte ortaya çıkacak açık arayüzler ve API’lar(Uygulama Proglamlama arayüzü), sektörde operatörlerin şebekelerini optimize etmesi ve yeni gelir kaynakları oluşturması adına önemli bir adım olacak. Yeni, performansa dayalı iş modellerinin ortaya çıkması da desteklenecek. Açık RAN’ı endüstriyel kullanıma sunma ve ABD’de dijital dönüşüme hız kazandırma çalışmalarında AT&T ile iş birliği içinde olmaktan gurur duyuyoruz.”

AT&T’nin Şebekeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Chris Sambar ise şu değerlendirmede bulundu: “AT&T olarak, kablosuz şebekelerle açık platform kaynak kullanımına öncülük ediyoruz. Bu iş birliği sayesinde radyo erişim ağlarını kullanıma sunarak, inovasyonu güçlendireceğiz. Rekabetin teşvik edilmesinde büyük bir rol oynayacak bu gelişme ile daha fazla Amerikalıya 5G ve fiber bağlantı sunacağız. Ericsson’un Açık RAN’a verdiğimiz desteği paylaşmasından ve bu gelişmenin Amerika’nın dijital altyapısı için yarattığı olanakları desteklemesinden mutluluk duyuyoruz.”

ANLAŞMANIN TEKNOLOJİK DETAYLARI

İki şirketin imzaladığı stratejik anlaşmanın merkezinde, açık ve programlanabilir bir şebeke oluşturma hedefi yer alıyor.

Bu sayede AT&T, hem amaca yönelik hem de sanallaştırılmış ticari kullanıma hazır (COTS) donanımlarla, farklı satıcılardan edinilen Açık RAN donanımını ve açık şebeke yönetim çözümlerini ticari kullanıma sunma çalışmalarına hız kazandıracak.

Ericsson’un sunduğu çözümler arasında şunlar yer alıyor:

  • Ericsson’un, donanımsal açıdan yeni nesil açık ön plan teknolojilerine hazır en son nesil Massive MIMO ve uzak radyo sistemleri bulunuyor. Daha hafif, daha az yer kaplayan ve güç tüketimi daha düşük olan bu radyo sistemleri, bu özellikleriyle toplam kullanım maliyetini de azaltıyor.
  • Kısa bir süre önce yeni nesil Ericsson RAN Compute piyasaya sürüldü.
  • Açık arayüzlü Açık RAN mimarisine geçişi hızlandıracak ve Radyo Erişim Ağları’nın yeni alanlarında potansiyel ortaklıklar kurulmasını sağlayacak Ericsson Bulut RAN çözümleri yer alıyor. Bu çözümler ayrıca Ericsson’un RAN yazılımı tam anlamıyla yatay bir bağlantı platformu oluşturacak şekilde modüler olarak inşa etmesine olanak tanıyacak.
  • Ericsson Akıllı Otomasyon Platformu (EIAP- Ericsson Intellegent Auotomation Platfom), AT&T şebekesine kapsamlı ve çok satıcılı-çoklu teknolojili bir hizmet yönetimi ve otomasyon özelliği kazandıracak. AT&T ve Ericsson, AT&T’nin ve dünya çapındaki üçüncü taraf yazılım sağlayıcıların açık kaynak uygulama (rApp) geliştirme ve inovasyon çalışmalarına hız kazandırmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda yazılım sağlayacılar açık EIAP açık kaynak uygulama(rApp) Ekosisteminden ve bunun pazar yeri ve Yazılım Geliştirme Araç Kitinden (SDK-Softwawre Development Took Kit) faydalanacak.Ericsson, Açık RAN standardizasyonu alanındaki lider konumundan faydalanarak, AT&T şebekesi kapsamındaki Açık Protokol Erişim ağı O-RAN Alliance SMO arayüzlerine destek olacak. Bunlar; O1, O2 ve A1 arayüzleri (anlık olmayan RIC’de) ve anlık olmayan radyo akıllı kontrol sistemi (RIC-RAN Intellegent Controller) ile rApp’ler arasında yer alan R1 arayüzü olarak karşımıza çıkıyor.

Ericsson’un sunduğu çözümler, şirketin 2030 yılına dek tedarik zincirinden kaynaklanan salınımı ve güç tüketimini yüzde 50 oranında azaltma hedefiyle de örtüşüyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x