Mahkemeden Evergrande için tasfiye kararı

Hong Kong’da mahkeme emlak geliştirme şirketi Evergrande’nin tasfiye edilmesini emretti.

Tasfiye kararının ünyanın en borçlu emlak geliştiricisinin çöküşünde yeni ve öngörülemeyen bir aşamayı başlatabileceği düşünülüyor.

Karar, Evergrande’nin Çin dışındaki varlıklarının tasfiyesiyle sonuçlanabilir. Kararın Çin içinde hangi boyutta uygulanacağı ise henüz net değil.

Yargı kararının ardından Evergrande hisseleri yüzde 21 kayıp yaşadı ve hisseler işleme kapatıldı.

MAHKEMEDEN TASFİYE EMRİ

Hong Kong Yüksek Mahkemesi Hakimi Linda Chan, geliştiricinin aylarca süren müzakerelere rağmen uluslararası alacaklılar için tatmin edici bir yeniden yapılandırma planı oluşturamaması üzerine tasfiye emrini çıkardı.

Chan, “Mahkemenin şirkete karşı tasfiye kararı vermesinin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yükümlülükleri 333 milyar doları bulan Evergrande son aylarda kreditörlerle yapılandırma görüşmeleri yapmış ancak bu görüşmelerden sonuç alamamıştı.

BİR ZAMANLAR ASYA’NIN EN BÜYÜKLERİNDENDİ

Geçtiğimiz aylarda Evergrande Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan’a da varlıkları ülke dışına aktardığı şüphesiyle soruşturma açılmıştı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Hui’nin net serveti Temmuz 2020’de 39,8 milyar dolardı. Ağustos sonu itibariyle ise Hui’nin net serveti büyük ölçüde eridi ve en yüksek seviyesinden yüzde 98 geriledi.

Bir zamanlar Asya’nın en zengin ikinci kişisi olan Hui’nin servetinin büyük bir kısmı, 2009’daki halka arzdan sonra 7 milyar dolardan fazla temettü aldığı Evergrande hisselerinden geliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x