Şeflerin kullandığı pratik yöntem! Yumurtanın 1 dakikada haşlanmasını sağlıyor

Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu biliniyor. Ancak bazı sabahlar daha pratik olmamız gerekebilir. Sabahları haşlanmış yumurta tüketmek istiyor, ancak zaman problemi yaşıyorsanız bu yöntem tam olarak size göre.

En sevilen kahvaltı seçenekleri arasında yer alan haşlanmış yumurtayı öncelikle bir suda kaynatmak gerekiyor. Bekleme süresi ise değişiklik gösteriyor. Ardından hazır olan yumurtayı tüketmeye vakit kalmayabiliyor.

Şefler, yumurtayı yalnızca 1 dakika içerisinde haşlama yönteminin mikrodalgada saklı olduğunu belirtiyor. Bu hızlı yöntem aynı zamanda çok kolay. Yumurtaları mikrodalgada hızlıca haşlamak için öncelikle ısıya dayanıklı cam kase bulmanız gerekiyor.

Ardından yumurtayı kasenin içine kırıp, üzerini örtecek kadar soğuk su dökülmesi gerek. Suyun içine tamamen batan yumurta mikrodalgaya atıldığında 50 saniyede pişmiş olacaktır.

Yumurtayı kırma işlemi sizleri yanıltmasın, eklenen su sayesinde yumurta yine haşlanmış türde pişmeye başlayacaktır. Aşırı ısınma sorununa dikkat etmek için pişirme süresini ikiye bölerek kontrol etmek daha iyi olabilir.

YUMURTANIN TAZE OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Kabuklu yapısıyla yumurtanın bayat olduğunu anlamak epey zor bir durum. Buna karar vermeye çalışmaktansa deneyebileceğiniz ufak çaplı yöntemler mevcut. Yumurtaları haşlamadan önce bu testi uygulayarak taze olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Test için yumurtanın sığacağı büyüklükte bir bardak seçip soğuk suyla doldurun. Tazeliğini test edeceğiniz yumurtayı suyun içerisine bırakın. Koyduğunuz yumurta bardağın dibine batıyorsa taze olduğu anlamına gelir. Ancak su yüzeyindeyse ne yazık ki bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

Eğer haşlamadan önce tazeliğini test ettiğiniz yumurta suyun orta kısımlarında yer alıyorsa son kullanma tarihinin yaklaştığı anlamına geliyor. Tüketirken bu tür durumlara dikkat etmekte fayda var. Genellikle yumurta tüketiminin son tüketim tarihine dikkat edilmiyor.

Yumurtanızı mikrodalgaya atmadan önce yapabileceğiniz başka bir deney ise baş parmağınız ve işaret parmağınızla tutup kulağınıza götürerek sallamak. Yumurtadan ses gelmiyorsa bu durum yumurtanı taze olduğuna işarettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x