Stanley’nin dev termosuyla ilgili büyük bir problem ortaya çıktı!

Stanley markasının termos ve su şişeleri, yüzyıldan fazla bir süredir, özellikle işçiler ve doğa yürüyüşçüleri arasında güvenilir bir seçim olmuştur. Ancak son zamanlarda, bu ürünler, sosyal medyanın etkisiyle tamamen farklı bir anlam kazandı. Artık bir statü simgesi ve aşırı tüketimin bir parçası olarak görülüyor. Özellikle Quencher H2.0 FlowState Tumbler modeli, pastel tonları ve “hot girl walk” gibi trendlerle özdeşleşti.

Bu değişim, çevre dostu ürünlerin nasıl moda haline geldiğini ve bazen amacının dışına çıkarak tüketim çılgınlığının bir aracı haline gelebildiğini gösteriyor. Eskiden Nalgene, Swell, Hydro Flask gibi markaların su şişeleri, hidrasyon ve çevre bilincinin bir ifadesi olarak kabul edilirdi. Fakat Stanley, bu alanda bir çılgınlık yaratarak, yeniden kullanılabilir kapların çevreye zararlı tüketimi sonlandırma amacını tehdit eder bir noktaya taşıdı.

Stanley ürünleri artık sadece kullanım amaçlı değil, aynı zamanda modaya uygun koleksiyon ürünleri olarak da tercih ediliyor. Bazı müşteriler, sınırlı sayıda üretilen modelleri satın alabilmek için mağaza önlerinde kamp kuruyor veya TikTok’ta renkli Stanley koleksiyonlarını sergiliyor. Ancak, bu durum çevresel sonuçlar konusunda endişelere yol açıyor.

Stanley’nin sürdürülebilirlik taahhüdüne dair şirketin yorum yapmaktan kaçınması, uzmanların bu ürünlerin çevreye olan etkileri konusundaki endişelerini artırıyor. Örneğin, bir çevre danışmanlık firmasında sıfır atık ve döngüsellik üzerine proje direktörü olan Jessica Heiges, Stanley’nin pamuklu tote çantaları gibi, aslında tek kullanımlık plastiklere alternatif olması gereken ürünlerin, son zamanlardaki popülariteleri ve kitlesel üretimleri nedeniyle çevreye aktif olarak zarar verebilir hale gelmesinden endişe duyuyor.

Stanley’nin dev termosuyla ilgili büyük bir problem ortaya çıktı!

Stanley, web sitesinde ürünlerinin “asla atılmaması veya değiştirilmemesi” gerektiğini iddia ediyor ve yeniden kullanılabilir su şişelerinin “ömür boyu dayanacak şekilde yapıldığını” belirtiyor. Ancak, bu iddiaların arkasında, modaya uygun bir koleksiyon ürünü olarak satın alınmaları yatan gerçeklik var. Bazı müşteriler, sınırlı sayıda üretilen modeller için mağaza önlerinde kamp kuruyor veya TikTok’ta geniş ve renkli Stanley koleksiyonlarını gururla sergiliyor. Bu durum, sürdürülebilirlik uzmanları arasında endişe yaratıyor. Örneğin, çevre danışmanlık firması WSP’de sıfır atık ve döngüsellik üzerine proje direktörü olan Jessica Heiges, bu ürünlerin pamuklu tote çantaları gibi, aslında tek kullanımlık plastiklere alternatif olması gereken ürünlerin, son zamanlardaki popülariteleri ve kitlesel üretimleri nedeniyle çevreye zarar verebilir hale gelmesinden endişe duyuyor.

Stanley, ürünlerinin en az yüzde 50’sini 2025 yılına kadar geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmeyi ve ambalajlarının yüzde yüzünü geri dönüştürülebilir yapmayı taahhüt ediyor. Ancak, ürünlerin popülerliği ve toplu üretimi, çevreye olan etkilerini artırıyor. Bu durum, ürünlerin sürdürülebilirlik taahhütlerine gölge düşürüyor.

Stanley’nin aşırı tüketimi teşvik etmesi ve çevresel etkileri, sosyal medya ve tüketici kültürü üzerindeki etkisinin bir göstergesi olarak ele alınabilir. Örneğin, Stanley’in TikTok hesabı, okul yılı için “olmazsa olmazlar” videosunda dört farklı ürününü farklı amaçlar için öneriyor. Bu durum, tüketicilerin birden fazla ürün satın almasını teşvik ediyor. Ürünün Türkiye fiyatı da dudak uçuklatan cinsten. Aşağıda göreceğiniz ve TicToc’ta fenomen olan model 8500 TL fiyat etiketine sahip.

Stanley’nin bu stratejisi, tüketici kültüründe derin akımları tetikleyebiliyor ve büyük satışlara yol açabiliyor. Ancak bu durum, aşırı tüketimi de beraberinde getiriyor. Stanley ürünleri, tüketicilerin kişiliklerini veya anın ruh halini yansıtan birer tuval haline geldi. Tüketiciler, renk seçiminden sonra, uyumlu aksesuarlarla süsleyebiliyor ve Stanley ürünlerini kişiselleştirebiliyorlar.

Stanley ürünlerinin gerçek mirası, başka bir su şişesi markası tarafından geçilince şekillenecek. Örneğin, Hydro Flask markasının yaşadığı gibi, bir ürün trend olduğunda, kısa sürede modası geçmiş ve istenmeyen bir hale gelebilir. TikTok’ta bazı kullanıcılar, Hydro Flask taşıyan geçmiş benliklerini alaycı bir şekilde ele alırken, bazıları Stanley’nin yükselişine karşı sadakatlerini Hydro Flask’a gösteriyor. Hydro Flask’ın genellikle dolap büyüklüğünde koleksiyonlara ilham vermemesi, tüketicilerin şişelerini kişiselleştirme arzusunu plastik etiketlerin endüstriyel üretimine yönlendirdi.

Stanley’nin çevre dostu ürünlerin popüler olabileceğini göstermesi önemlidir, ancak gerçekten daha az atık üretilen bir dünya hedefliyorsa, sağlam kupaları için heyecan yaratmayı, ürünlerinin tam ömrü için sorumluluk almakla dengelemesi gerekecektir. Aksi takdirde, bugün TikTok’ta popüler olan Quencher’lar, dünyanın çöplüklerinde sadece pastel renkli bir katman olarak kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x